Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Kde domov můj aneb óda na český interiér

5. 11. 2015 20:37:27
Co Čech, to kutil. Co česká manželka, to bytová architektka. Mám ráda a upřímně obdivuji lidi, kteří v tom, co dělají, jsou dobří.

A je úplně jedno, jestli je to celospolečensky uznávaný vědec či šikovný řemeslník, který je precizní profesionál a svou práci dělá s nasazením. Tady jde o to, snažit se být skutečně dobrý v tom, co dělám a vydat ze sebe maximum. Lidově řečeno “neošolichat to”. Když už něco dělám a trávím na tom denně osm hodin, tak by to mělo mít nějaký smysl a stopa, která za mnou jako za pracujícím člověkem zůstane, by měla mít nějakou úroveň.

Pracuji jako interiérová designérka a stále mě udivuje, i po 25 letech po pádu komunismu, kvalita a estetická úroveň českého interiéru. A to se týká interiérů bytů a domů, ale i komerčních prostor jako jsou restaurace, penziony nebo kanceláře.

Zdá se, že Český národ moc neřeší kvalitu svého bydlení nebo si nestojí na seznamu priorit v čelní pozici. Stačí se podívat na webové portály prodávající nebo pronajímající byty. Z obrázků na mě doslova svítí křiklavě oranžové či zelené stěny v místnostech, věšák s mokrýma ponožkama stojící uprostřed obývacího pokoje či masivní obývací stěny s vystavenými porcelánovými figurkami, tzv. “lapači prachu”. Umělohmotný ubrus ve stylu krajky na jídelním stole taky nepřidá na stylu, nebo si někdo myslí, že se u takové tabule skvěle stoluje?

Velmi častým prvkem nepovedených českých interiérů jsou materiály zakoupené v jednom z hobby marketů. Nejlevnější laminátové podlahy s velmi špatnou imitací dřeva, navíc zkombinované s lištou v zcela jiném dekoru a nebo zelené obklady do koupelny, kdy tzv. vychytávkou se stává dlaždička v dekoru květiny, umístěná jako akcentní prvek na stěně koupelny.

Mnoho lidí mi může namítnout, ty lidi ale nemají peníze! Proto sahají po tak levných řešeních. Nesouhlasím, dobré interiéry se dají udělat i s malým rozpočtem, jen to chce věnovat tomu čas a energii a nekoupit první slevněnou podlahu, která nás upoutá v hobby marketu.

Taky mě často pobaví paradoxy těchto nepovedených interiérů. Na stěně obývacího pokoje, kde se “šetřilo” snad na všem se nachází nejnovější chytrá televize s uhlopříčkou 80” v hodnotě 70 000 Kč a připojenou herní konzolí. Tak tady na kvalitu bydlení určitě nehrají, tady jde o něco zcela odlišného.

Dále mě můžete oponovat, že ty lidi jednoduše neví, jak si vkusně zařídit byt. Ano, je to možné nicméně v tom případě se mohou obrátit na profesionála - bytového architekta či interiérového designéra. Ono se ale tak moc často neděje. Služby bytového architekta se u nás zdaleka nevyužívají tak často, jako je tomu v zahraničí. V České republice je totiž, řečeno s nadsázkou, každá manželka bytová architektka. Samozřejmě, svůj dům si nějakým způsobem zařídí a její partner kutil k tomu udělá i elektroinstalace a odpady. On mu už soused poradí, jak na to....

Kvalita bydlení má mnohem větší dopad na kvalitu našeho života a psychiku, než si dokážeme představit. Mějte se rádi a dopřejte si kvalitní bydlení!

Autor: Markéta Aniolová | čtvrtek 5.11.2015 20:37 | karma článku: 11.10 | přečteno: 1073x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

O poselství vánočního příběhu

Už jen tři týdny a zase přijde na svět naděje v podobě novorozeňátka, a že tu naději opravdu letos potřebujeme sakramentsky hodně, snad ještě jako nikdy

3.12.2020 v 17:14 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 96 | Diskuse

František Skopal

Cesta špatného činu univerzem

Již naši předkové říkali: Jak se do hory volá, tak se z hory ozývá! Nebo: Boží mlýny melou pomalu, ale jistě! No a moderním způsobem je možné říci: Jaká byla akce, taková bude reakce!

3.12.2020 v 16:26 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 112 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Na čínské škole neexistují přesčasy

Spousta mých čínských kolegů je ve škole od rána do večera a domů se jezdí spíš jen vyspat. Někteří k tomu mají ještě alespoň jednou týdně noční hlídání studentů. Více méně ale všichni musejí být na telefonu 24 hodin denně.

3.12.2020 v 12:34 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 507 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Jiří Antoši, sorry, já tušila, že tě znám

Chyby děláme všichni, když nepočítám ministry a premiéra a pár týpků ala Berber. A já udělala svým článkem z 1. 12. dost velkou chybu. Stále mi vrtalo hlavou, odkud Jiřího Antoše znám. Pak mi zavolal brácha a byl na mě naštvaný.

3.12.2020 v 9:37 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 818 | Diskuse

Josef Komárek

Příspěvky k 17.listopadu – samé projevy Majestátního Plurálu.

Psalo se tu, že MY se teď máme 1000x lépe, MY jsme se nacházeli v temnotě nesvobody, atd. Kdo MY? Ale jeden velký rozdíl existuje: tehdy byla NADĚJE na rozpad socialismu, teď už je jen JISTOTA civilisační zkázy Evropy.

2.12.2020 v 13:40 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 579 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 689

Markéta Aniolová

interiérová designérka/bytový architekt 

http://www.urbaninterior.cz

Kdo jsem?

Jsem propagátor kvalitnějších interiérů v ČR.

O co mi jde?

Prostředí, ve kterém se nacházíme nás ovlivňuje více, než si dokážeme připustit. Je to jedna ze složek, která výrazně ovlivňuje tzv. kvalitu života. Dopřejte si sami pro sebe a svou rodinu kvalitnější bydlení! Požadujte lepší interiéry kanceláří na pracovišti, kde trávíte více než třetinu dne! Navštěvujte restaurace, hotely, penziony s kvalitním interiérem, kde se budete cítit dobře!

Více o mně:

Jsem interiérová designérka/bytová architektka ve společnosti Urban Sphere Interior. Funguji na tzv. "volné noze" a více o mě najdete na www.urbaninterior.cz.

Nabízím kompletní servis od návrhu interiéru až po jeho realizaci. Navrhuji soukromé i komerční interiéry v Praze a po celé ČR. Specializuji se na interiérový design, na tvorbu nadčasového a moderního interiéru odrážející osobnost a životní styl klienta.

Jsem absoloventka diplomového studia DesignŠkoly.

http://www.urbaninterior.cz

 

Najdete na iDNES.cz